2015. december 13., vasárnap

Újabb hallgatói beszámoló



November 27-én Dr. Hasznos Andreával és Hevesi Krisztinával együtt érkeztem Luxorba, a Dr. Bács Tamás által vezetett ásatásra, ahol két hetet töltök el.
A TT 67. számú Hapuszeneb sír kerámialeleteinek dokumentálásában segédkezem, melyek a sír keresztterméből és az udvaráról kerülnek elő, és a XVIII. dinasztiától egészen a római korig datálhatóak. A kerámiaedények anyag, illetve forma szerint történő szétválogatása után a római kori, ún. csokoládé amforák dokumentációja a fő feladatom. A kerámialeletekről angol nyelvű kartonra rövid leírást, méret és anyag meghatározást adok, ezt követően az amforatöredékekről fotót, illetve milliméterpapírra rajzot készítek. 

A munkaidő után, délutánonként Luxor környékén kirándulásokat szerveztünk. A thébai nekropoliszban látogattunk meg számos nemesi sírt (TT 40 Amenhotep-Huy, TT 277 Ameneminet, TT 278 Amenemheb, TT 13 Suroy, TT 255 Roy, TT 148 Amenemopet, TT 279 Pabasa), illetve a Királyok Völgyében néztük meg III. Thotmesz, Horemheb, IV. Ramszesz, VII. Ramszesz, Tauszert és Széthnaht, illetve Merneptah sírját.
Az elmúlt héten betekintést nyerhettünk más egyiptológiai projektek munkásságába is. Megtekintettük többek között az Asasif Project keretében, Patryk Chudzik által vezetett Középbirodalmi sírok (MMA 508 Heti, MMA 512 Nebszeni, MMA 513 Horhotep) ásatását.


Továbbá megismerhettük a Centre Franco-Égyptien d'Étude des Temples de Karnak (CFEETK), Sébastien Biston-Moulin által koordinált projektjét, melynek keretében a karnaki templom feliratainak online adatbázisát készítik el. 
Kőrösi Viktória

2015. december 7., hétfő

Egy hallgatói beszámoló az ásatás mindennapjairól



A kopt anyag dokumentációja a TT 65-ben



November 27-én érkeztem Dr. Hasznos Andreával és Kőrösi Viktóriával a Dr. Bács Tamás által vezetett ásatásra, amelyen fő feladatom Hasznos Andrea munkájának segítése a kopt osztrakonok és papiruszok dokumentálásában.

A több lelőhelyről előkerülő töredékeken szereplő szövegeket Hasznos Andrea olvassa el és dolgozza fel. Ezután hozzám kerülnek az osztrakonok, én pedig angol nyelven kartont írok róluk a legfontosabb adatokkal (megnevezés, leltári szám, lelőhely, anyag, méret, rövid leírás), fotókat készítek, majd fóliára rajzolom a szövegek ma is látható részeit. Ezen kívül az osztrakonok körüli egyéb teendőkben is segédkezem, úgy mint az osztrakonok pakolása, válogatása és csoportosítása.

Az ásatás során előkerült kopt papiruszok dokumentálása sem kevésbé fontos feladat. Az apró, törékeny, egymásra rakódott vagy összegyűrődött töredékek szétválasztásához szükséges a papírok nedves papírra helyezése, amellyel az anyag eléggé rugalmassá válik ahhoz, hogy szétválaszthassuk vagy széthajtogathassuk a darabokat. Ezekben a munkafolyamatokban szintén részt vehettem.
Hasznos Andrea hazautazását követően a festett kopt kerámiák dokumentálását, rajzolását és fóliázását végzem.
Szabadidőnkben kirándulásokat szervezünk Luxorban és környékén, amelyek keretében eddig néhány thébai nemesi sírt (Menna – TT 69, Nakht – TT 52, Amenemipet – TT 41,  Rekhmiré – TT 100, Szennefer – TT 96, Ramosze – TT 55), Deir el-Medinét, az ottani sírokat (Szennedzsem – TT 1, Pasedu – TT 3, Inherkhau – TT 359) és a ptolemaiosz-kori templomot, a Királynék Völgye jelenleg is látogatható sírjait (Khaemuaszet  - QV 44, Amenherkhepsef – QV 55, Titi – QV 52), Abüdoszban I. Széthi templomát, az Ozireiont, II. Ramszesz templomát, Dendarában a Hathor-templomot, a ptolemaiosz-kori mammiszit, a kopt templomot, a római kori mammiszit, a szent tavat és az Ízisz-templomot néztük meg.

Dendara


Ismét Dendara

Deir el-Medine


Hevesi Krisztina

©Hungarian Archaeological Mission in Thebes